ההיסטוריה של מנצ׳סטר סיטי

(מתורגם מאתרה הרשמי של הקבוצה)

בשנת 1880 הוקמה קבוצת הכדורגל של כנסיית "סיינט מארק" - קבוצה שלאחר מכן תהפוך לקבוצת הכדורגל "מנצ'סטר סיטי" בשנת 1884 נוצרת החולצה הראשונה של ה"סיטי" בצבע שחור עם פס לבן. בשנת 1887 קבוצת "סיינט מארק" משנה את שמה לקבוצת "ארדוויק AFC" ועוברת אל HYDE ROAD. כ-5 שנים לאחר מכן ב1892 נוסדת הליגה השנייה באנגליה וקבוצת ארדוויק AFC מצטרפת בתור אחת מן הקבוצות המייסדות, שנתיים אחר כך, משנה קבוצת ארדוויק AFC את שמה ל"מועדון כדורגל מנצ'סטר סיטי" על מנת להפוך לקבוצה מייצגת של כלל העיר מנצ'סטר. בשנת 1899 חוגגת הקבוצה אליפות ראשונה של הליגה השנייה באנגליה, תארה הראשון של מנצ'סטר סיטי במאה ה20 הגיע ב1904 כאשר סיטי ניצחה את בולטון בגמר גביע הFA -המשחק התקיים בקריסטל פאלאס, עם תואר זה הפכה סיטי לקבוצה הראשונה ממנצ'סטר שזוכה בתואר "גדול".

בין השנים 1915-1919 בעקבות מלחמת העולם הראשונה הופסקה פעילות הליגה האנגלית, אך המשיכו להתקיים מסגרות תחרותיות אזוריות, קבוצת מנצ'סטר סיטי השתתפה בליגה של אזור לנקשייר.

לאחר מלחמת העולם חזרה הליגה האנגלית לתפקד ואיתה מנצ'סטר סיטי, בשנת 1923 בעקבות שריפה שהרסה את Hyde road, עובר המועדון אל Maine road בעל 85 אלף המקומות. בשנת 1926, כאשר היא משחקת ללא מאמן, הופכת מנצ'סטר סיטי לקבוצה הראשונה מהעיר שמשחקת באיצטדיון וומבלי,כמו כן באותה השנה קבעה סיטי את הניצחון הגבוה ביותר בדרבים של העיר מנצ'סטר עם התוצאה 6-1. בשנת 1928 שוב זוכה הקבוצה באליפות הליגה השניה,כמו כן זכתה בתואר הקבוצה הכי אהודה באותה השנה.

בשנת 1933 מפסידה הקבוצה בגמר גביע ה FA , אך שנה לאחר מכן חוזרת אל מעמד הגמר בכדי לנצח את פורטסמות' בתוצאה 1-2 ולזכות בגביע, כמו כן בשנת 1934 נקבע שיא אוהדים של 84,569 במשחק ב maine road כאשר מנצ'סטר סיטי אירחו את סטוק סיטי. בשנת 1937 זוכה מנצ'סטר סיטי באליפות הליגה הראשונה בפעם הראשונה בתולדותיה.

בין השנים 1939-1945 שוב מתחוללת בעולם מלחמה מאסיבית - מלחמת העולם השניה, אך הפעם מתקיימת ליגה בזמן המלחמה שהותאמה לזמנים ולצרכים של המלחמה. מנצ'סטר סיטי )כמו גם היונייטד( משחק בדיוויזיה הצפונית של הליגה. בעקבות נזק שנגרם לאצטדיונה הביתי של יונייטד ה"אולד טראפורד" נאלצת קבוצת היונייטד לשחק באיצטדיונה של סיטי באופן קבוע,אך גם כאשר הביתיות הייתה שייכת ליונייטד במפגשים ביניהם הנהלת סיטי והאצטדיון לא אישרו להם את השימוש בחדרי ההלבשה של הקבוצה ה"ביתית". לאחר מלחמת העולם השנייה חוזרת הליגה האנגלית לתפקד מחדש, כאשר בשנת 1947 מוכתרת מנצ'סטר סיטי פעם נוספת לאלופת הליגה השנייה באנגליה. בשנת 1949 הוקם באופן רשמי מועדון אוהדי מנצ'סטר סיטי. לאחר מכן עד שנת 1955 מנצ'סטר סיטי לא הגיע להישגים מרשימים, בשנת 1955 הפסידה הקבוצה פעם נוספת בגמר גביע ה FA בוומבלי, הפעם לקבוצת ניוקאסל, פעם נוספת מגיעה הקבוצה לגמר ה FA , כאשר הפעם הם פגשו את קבוצת בירמינגהאם וניצחו בתוצאה 1-3 , מצעד הניצחון של סיטי עם הגביע בעיר מנצ'סטר היה הראשון ששודר בטלויזיה העולמית על ידי GRANADA TELEVISION . בשנת 1958 עם התרסקות המטוס של קבוצת מנצ'סטר יונייטד נהרג גם העיתונאי פרנק סוויפט - לשעבר שוערה של קבוצת מנצ'סטר סיטי.

בשנת 1965 משנה הקבוצה את סמלה ובשנת 1966 שוב מוכתרת מנצ'סטר סיטי לאלופת הליגה השניה תחת הדרכתם של ג'ו מרסר ומלקולם אליסון. בשנת 1968 מנצחת מנצ'סטר סיטי את ניוקאסל במחזור האחרון של הליגה הראשונה על מנת לזכות באליפות אנגליהבפעם השנייה, וב 1969 מנצ'סטר סיטי מנצחת שוב בגמר ה FA בוומבלי, הפעם את קבוצת לייססטר סיטי בתוצאה 0-1 . 

בשנת 1970 הקבוצה חוגגת שנה מצויינת עם שני תארים גדולים - גביע הליגה האנגלית והתואר האירופאי הראשון שלה "גביע אירופה למחזיקות גביע". בשנת 1972 משנה שוב הקבוצה את סמלה אל הורד האדום של אזור לנקשייר. בשנת 1974 מגיעה קבוצת הסיטי פעם נוספת לגמר גביע הליגה אך מפסידה לוולבס, כמו כן במחזור האחרון של הליגה באותה השנה נפגשות הסיטי והיונייטד לדרבי עירוני, יונייטד שזקוקה לנקודה אחת בלבד על מנת להבטיח הישארות בליגה העליונה מפסידה 0-1 לסיטי משער של דניס לאו - לשעבר שחקנה של יונייטד וכעת של הסיטי. בשנת 1976 ניצחה הסיטי בגמר גביע הליגה בוומבלי עד ניוקאסל בתוצאה 2-1 כאשר השער הזכור מאותו משחק הוא השער בבעיטת מספרת של דניס טוורט. בשנת 1979 שובר המועדון את שיא ההעברות כאשר הוא מחתים את דניס דיילי תמורת 1.45 מיליון לירות סטרלינג, כשנתיים לאחר מכן ב 1981 שובר המועדון שיא נוסף כאשר הוא הראשון לבצע 3 העברות שונות בסכום של יותר ממיליון פאונד לשחקן (השחקנים הנוספים הם - קווין ריברס,טרבור פרנסיס).

בשנת 1981 מגיעה קבוצת הסיטי אל גמר ה FA שנערך בפעם ה 100 ומתמודדת נגד קבוצת טוטנהאם ספרס, בעקבות תוצאת שיוויון 1-1 במשחק, מתבצע משחק חוזר באיצטדיון וומבלי שנחשב עד היום לאחד ממשחקי הגמר הטובים ביותר, במשחק זה מפסידה קבוצת הסיטי בתוצאה 3-2 ואת הגביע. בשנת 1987 שוברת סיטי שיא מועדון ומנצחת בתוצאה 10-1 ב Maine road , את קבוצת הודרספילד טאון. בשנת 1989 מנצחת סיטי בתוצאה הגבוהה ביותר שנרשמה ב maine road כנגד היונייטד במשחק דרבי שנגמר 5:1 לסיטי.

בשנת 1992 נוסדת הליגה אשר משוחקת עד היום כליגה הבכירה באנגליה -הפריימר ליג. המשחק הראשון שמשודר ברשת SKY הוא מנצ'סטר סיטי נגד ק.פ.ר. בשנת 1996 שוב יורדת הקבוצה לליגת המשנה. ובשנת 1997 מוסיף המועדון את הסיסמה הלטיניית “ Superbia in proelio ” שמשמעותה "גאווה בקרב" אך שוב נוחלת אכזבה בשנת 1998 ויורדת לליגה השנייה. בשנת 1999 חוזרת הקבוצה אל הליגה הראשונה)השנייה למעשה - כאשר הפריימיר ליג היא העליונה( כאשר במשחק דרמטי במיוחד בפלייאוף העלייה מנצחת הקבוצה בדור קרב פנדלים את ג'ילינגהאם.

בשנת 2000 שיחקה שוב הקבוצה בליגת הפריימיר ליג בעקבות שתי העפלות רצופות כאשר סיטי ניצחה 4-1 בחוץ את בלקבורן כדי להבטיח את חזרתה לפריימר ליג.בשנת 2001 שוב נושרת הקבוצה את הליגה השנייה.שנה לאחר מכן בעונת 2001-2002 לוקחת הסיטי את אליפות הליגה הראשונה ומבטיחה את חזרה אל הפריימר ליג. בשנת 2003 מנצחת מנצ'סטר סיטי את קבוצת היונייטד בדרבי בפעם הראשונה לאחר 13 שנים, כמו כן נפרדת הקבוצה מביתה ב 80 השנים האחרונות - איצטדיון Maine road במשחק נגד סאות'המפטון בתאריך ה 11 למאי. לאחר מכן עברה הקבוצה לשחק באיצטדיון "סיטי אוף מנצ'סטר סטאדיום" שממש אותה עד היום באותה שנה העפילה קבוצת מנצ'סטר סיטי לגביע אופ''א בעקבות דירוג הקבוצות ההוגנות של אופ''א.

בשנת 2007 מתחיל לאמן את הקבוצה סואן גוראן אריקסון שמחליף את פירס,ובתאריך 15 לדצמבר הקבוצה שוברת את שיא הניצחונות הרצופים שלה וקובעת 9 ניצחונות רצופים בפתיחת העונה. שנה לאחר מכן ב 2008 נרכשת קבוצת מנצ'סטר סיטי על ידי קבוצת רכישה מאבו - דאבי, ומארק היוג'ס כוכב העבר הוולשי של ברצלונה ובאיירן מינכן ממונה למנג'ר. באותה השנה שוב שוברת סיטי את שיא ההעברות של האי הבריטי כאשר היא מחתימה את רוביניו הברזילאי מריאל מדריד תמורת 32.5 מיליון פאונד, בדצמבר 2009 מחליף רוברטו מנצ'יני את היוג'ס בתפקיד המנג'ר.

בשנת 2010 רושמת הקבוצה את העונה הטובה ביותר שלה בפריימיר ליג כאשר היא מסיימת במקום ה 5, ומעפילה לליגה האירופאית, כמו כן היא הגיעה עד לשלב חצי הגמר של גביע הליגה. בשנת 2011 מסתיימת בצורת נטולת תארים עם זכייתה של מנצ'סטר סיטי בגביע ה FA עם ניצחון 0-1 על סטוק סיטי, בסיום עונת 2010-2011 מעפילה הקבוצה לראשונה בתולדותיה לליגת האלופות של אירופה. בשנת 2012 משתתפת קבוצת הסיטי בשלב הבתים של ליגת האלופות אך לא מצליחה להעפיל ממנו, באותה העונה מנצ'סטר סיטי זוכה באליפות אנגליה) והראשונה בפריימיר ליג( לאחר 44 שנים ללא תואר אליפות. את תואר האליפות הבטיחה סיטי רק במחזור הסיום לאחר ניצחון 3-2 על ק.פ.ר באיצטדיון הביתי של הסיטי. את שער האליפות כבש סרחיו אגוארו בדקה ה 93- .

בשנת 2013 זוכה הקבוצה בתואר "מגן הקהילה" משתתפת שוב בשלב הבתים של ליגת האלופות )אך שוב לא מעפילה לשלבים המאוחרים בטורניר( ולא זוכה באליפות. בעונת 2013-2014 מצליחה בפעם הראשונה בתולדותיה קבוצת מנצ'סטר סיטי להעפיל לשלבי הנוקאווט של ליגת האלופות ופוגשת בשלב שמינית הגמר את ברצלונה, המשחק הראשון שוחק באיצטדיון ה"איתיחאד" של הסיטי בו ניצחה ברצלונה בתוצאה 0-2 משערים של דני אלבס וליאונל מסי במשחק הגומלין ניצחה ברצלונה 2-1 משערים של ליאונל מסי ודני אלבס פעם נוספת, את שערה של כבש הקפטן וינסנט קומפאני. בסיום העונה, מצליחה מנצ'סטר סיטי לחזור למאבק האליפות לאחר שנראה היה שאיבדה סיכוי ולאחר ניצחון ביתי 2:0 על קבוצת ווסטהאם זוכה הקבוצה בתואר האליפות הרביעי שלה והשני בשלוש השנים האחרונות. את פתיחת העונה של 2014-2015 מנצ'סטר סיטי פתחה עם הפסד כואב בגמר מגן הקהילה, בו ניצחה מחזיקת הגביע ארסנל בתוצאה 0:3 משערים של סנטי קאסורלה,ראמזי וג'ירו.

מטרותיה של מנצ'סטר סיטי נשארו זהות לעונה הקודמת - דהירה לעבר כל תואר אפשרי, בניסיון לייצר המשכיות ולזכות באליפות שנייה ברציפות, ולא פחות חשוב לתקוע יתד בליגת האלופות ולהגיד "אנחנו פה כדי להישאר".

אך חלומות לחוד, ומציאות לחוד. סיטי חיזקה את הסגל בדמויות מוכרות באנגליה כגון באקרי סאנייה ופרנק למפארד, וגם בכוכבים צעירים יותר שסיטי רצתה לטפח כגון אליקים מנגלה ופרננדו. אך העונה הזאת בצער רב הייתה העונה של ז'וזה מוריניו וצ'לסי שדהרו כל הדרך לאליפות והשאירו את כלל הליגה מאחור. בין המשחקים הגדולים של הסיטי באותה עונה ניתן למנות - ניצחון 0:6 שהוריד את ק.פ.ר לליגת המשנה, 5:0 על ניוקאסל, והייתה הראשונה בליגה שעצרה את צ'לסי עם תוצאת תיקו 1:1 )באופן אירוני למדי, כובש השער לזכות סיטי היה פרנק למפארד,עם שערו הראשון במדי הסיטי(. בליגת האלופות מנצ'סטר יכלה מעט יותר לחייך, ההעפלה שניה משלב הבתים כאשר עוקפים בדרך את רומא וצסק''א מוסקבה, ושניים רק לבאיירן מינכן. בשלב שמינית הגמר, מיקומה של סיטי כסגנית הבית שיחק לרעתה כאשר בפעם השנייה ברציפות הגרילה את ברצלונה, פעם נוספת פוגשים את אחת הקבוצות הכי חזקות באירופה ופעם נוספת מפסידים פעמיים, 2:1 בבית ו 1:0 בחוץ, הגלולה המרה הומתקה אך מעט כאשר ברצלונה זכתה בגמר הצ'מפיונס עם ניצחון 3:1 על יובנטוס- אם להיות מודחים לפחות שזה יהיה על ידי הקבוצה מספר אחת באירופה באותה עונה.

עונת 2015-2016 - מנ'צסטר סיטי הגיעה לעונה הזו עם מחשבה אחת ויחידה בראש - השנה, אין אחד בעולם שלא ידע שסיטי הופכת לאימפריה. הסגל קיבל חיזוק הגנתי בדמות אוטמנדי, חיזוק התקפי בדמות האנגלי הצעיר והמבטיח ראחים סטרלינג ) 50 מיליון פאונד שולמו על הבחור הצעיר הזה.( פביאן דלף, אבל כל מי שהגיע, וכל מי שעזב עמד בצילה של העברה אחת, הג'ינג'י מספר אחת בעולם, האיש שהצעיד את וולפסבורג בעונה הקודמת עד למקום ה 2 בליגה האנגלית, נוחת באיתיאחד, קווין דה בריינה הבלגי. סיטי רוצה להיות אימפריה? היא פותחת את הכיס, ומנחיתה את אחד הכוכבים העולים של הכדורגל האירופאי והעולמי. העונה נפתחת בניצחון 0:3 מאוד קליל על ווסטהאם, ובמחזור השני פוגשים את האלופה מהעונה הקודמת צ'לסי למשחק עונה ראשון, והמשחק הזה כל כולו של מנצ'סטר סיטי, שפעם נוספת מנצחת 0:3 כאשר סרחיו אגוארו האחד והיחיד, הקפטן קומפאני הבלתי נגמר, והכוח העולה פרננדיניו מנתצים את ההגנה של צ'לסי. רצף הניצחונות עוד העפיל מ 2 ל 5 כאשר אברטון, ווטפורד וקריסטל פאלאס לא מצליחות להתמודד עם העוצמה של הסיטיזנס, ודווקא כשהכל נראה ורוד, מגיעים שני הפסדים רצופים, הראשון ביתי וכואב 2:1 לווסטהאם, ומיד אחריו תבוסה נגד טוטנהאם 1:4 , תוצאות בולטות אחרות היו 0:0 ביתי מול היונייטד בסיבוב הראשון והפסד 4:1 ביתי לליברפול ולאחר מכן 1:2 לארסנל, הראו שהעונה הזאת, רצינו לצאת גדולים, אך בעוד נגד הקטנות יכולנו להיראות כאריות, גדולות הליגה )להוציא את צ'לסי( גרמו לנו להיראות כחתלתולים בחלקים מן העונה.

הסיבוב השני לא האיר פנים יותר מזה הראשון, כאשר הפסדים 3:0 ללסטר, 2:1 לטוטנהאם ו 0:3 לליברפול מרחיקים אותנו מחלום האליפות, וחלום ליגת האלופות גם הוא מתחיל להתרחק. בקושי רב, לאחר שגם הקבוצה מפסידה ליונייטד 1:2 ונראה כאילו האדומים מתחילים לנגוס בהפרש בין המקום ה 5 ל 4, הצליחו שחקני הסיטי לסיים במקום המוביל למוקדמות ליגת האלופות, אך אם גם בעונה הבאה ניראה כך בליגה, אפשר יהיה להגיד שסיטי היא אפיזודה חולפת. אך אף אחד לא מאמין שנראה כך בליגה בעונה הבאה, ומדוע? כי כבר באמצע העונה, בשיא העונה אפשר להגיד הודיעה הנהלת הסיטי על ההחתמה הראשונה לקראת הקיץ, וזה לא שחקן חוד שמביא 50 שערים בעונה, זה גם לא שחקן הגנה או שוער שמבטיחים שער נקי ב 90 אחוז מהמשחקים, השם שחתום על החוזה הוא לא אחר מאשר אחד המאמנים הגדולים בעולם, האיש שיודע להוציא 150 אחוז מכל שחקן, פפ גווארדיולה, וכשיש מאמן כזה על הקווים, הציפיות של האוהדים רק עולות ועולות. בליגה אולי המזל לא האיר לנו פנים, אך בשאר המסגרות לסיטי הלך מעט יותר טוב. "מעט" בגלל ההפסד 1:5 לצ'לסי בגביע ה FA , אומנם רוב ההרכב הראשון לא שיחק, אך זהו לא תירוץ.

בשתי מסגרות נוספות הלך לסיטי הרבה יותר טוב, גביע הליגה - סיטי זוכה, כאשר כוכב המשחק הוא לא אחר מאשר שוער המשנה ווילי קאבאזי'רו, להרבה אוהדים היו חששות עקב ההופעה שלו מול צ'לסי ואשמתו בחלק מן השערים בתבוסה 1:5 , אך קבאז'רו תיקן ופיצה את הכל כאשר בדו קרב הפנדלים נגד ליברפול העיקשת הוא נמצא רמה אחת מעל כולם, הודף את הבעיות של לוקאס לייבה, קוטיניו,ולאלאנה, ומבטיח למעשה את הזכייה כאשר ליאיא טורה נשאר רק לגלגל את הפנדל שלו פנימה בהצלחה.תואר ראשון לסיטי בעונת 2015-2016 ! וליגת האלופות? להוציא את הזכייה בגביע הליגה, זה היה הטורניר שבו סיטי הבריקה הכי הרבה. בשלב הבתים אומנם התחלה מקרטעת )הפסד מרגיז ליובנטוס,פיינליסטית העונה הקודמת(, אך התעלות נגד סביליה וניצחןן נגד בורוסיה מינשלגאדבך, הבטיחו עליה מהמקום הראשון )בפעם הראשונה בהיסטוריה של הסיטי!( בתום המחזור השישי. בשלבי הנוק-אאוט, סיטי הייתה קבוצה עיקשת, אולי לא הכי טובה, אולי לא הכי יפה, אבל לוחמנית לא פחות מאף אחת אחרת מאריות אירופה. בשמינית הגמר ניצחון חוץ במשחק הראשון נגד דינמו קייב )העולה השניה מהבית ה"ישראלי" של מכבי ת''א,פורטו וצ'לסי שהעפילה גם היא( הבטיח תיאוריתית את העליה, וסיטי השלימה ניצחון כפול עם 0:1 ביתי. בפעם הראשונה סיטי מעפילה לשלב רבע הגמר! ודווקא אז, קיבלנו הגרלה קשה בדמות אלופת צרפת, פריז סן ז'רמן. אמרנו סיטי לוחמנית? אמרנו. אמרנו סיטי שלא מפחדת להסתכל לאויב ישר בעיניים ולהגיד לו "אנחנו פה"? אמרנו, וזו בדיוק סיטי שראינו. במשחק הראשון בפריז, כשכל הסיכויים נגדנו, סיטי עולה ליתרון 0:1 מוקדם משער של קווין דה בריינה, השמחה הגיעה מוקדם כאשר באופן מיידי טעות של הארט הובילה לשער שיוויון מרגיז, ובפתיחת המחצית השנייה אדריאן ראביו הצעיר מעלה את פריז ליתרון 1:2 . אך סיטי לא מוותרת וממשיכה להילחם, וזה משתלם כאשר בדקה ה 78 פרננדיניו מוצא את הרשת וקובע 2:2 שגורם לכל אוהד סיטי בעולם להתחיל להגיד "חצי הגמר זה כבר לא חלום, זו אופציה ריאלית". שישה ימים לאחר מכן, באיתיחאד, סיטי שוב עושה את זה בקטן, אך כל כך בגדול. 0:1 , שער נוסף של הג'ינג'י נגד הצרפתים, בדקה ה 76 , מקצה הרחבה, דה בריינה מניף את הרגל, בעיטה שעולה רק בקצת מגובה הדשא,בדיוק למקום בו נגמר טווח האצבעות של השוער טראפ. הכדור ברשת, פריז בהלם, ואלפי אוהדי סיטי באיתיאחד מרעידים את האיצטדיון בראש שלא נשמע כמוהו מאז הגול ההוא בדקה ה 93 של סרחיו אגוארו.כאשר נשמעת שריקת הסיום, ישנה בשורה אחת בפה של כולם - בפעם הראשונה בתולדות הקבוצה, רגע לפני שפפ גווארדיולה מגיע, הקבוצה בחצי גמר הצ'מפיונס, אחת מ 4 הטובות באירופה.

חצי גמר אופציה ריאלית? לא ידענו כמה אנחנו צודקים. ההגרלה מספקת לנו את אלופת אירופה 10 פעמים, ריאל מדריד. אך סיטי נלחמת, לא משחקים גדולים, לא תצוגות שיא של אף שחקן, בקושי  בעיטה למסגרת במהלך 180 הדקות באיתיחאד ובברנבאו, אך מן הצד השני, כשעומדים מולך שחקנים כמו : כריסטיאנו רונאלדו, קרים בנזמה, גארת' בייל, איסקו, חאמס רודריגז, טוני קרוס, ולוקה מודריץ', אתה לא יכול לקוות ליותר מדי. תיקו שכולו ניצחון 0:0 בבית, מונעים שער חוץ משלישיית ה BBC של מדריד, ונוסעים לברנבאו בתקווה לגנוב גול חוץ, או לפחות לא לספוג ולהגיע להארכה ופנדלים. החלום מתנגז במהירות כאשר פריצה של גארת' בייל באגף ימין מוצאת את הרגל של פרננדו וזה שער עצמי 0-1 למדרידאים, שמעפילים לשלב הבא ומתקדמים כל הדרך לזכייה, אך עכשיו כאשר כבר טעמנו את טעמו המתוק של חצי הגמר, וכשפפ גווארדיולה הולך לעמוד על הקווים, הצד הכחול של מנצ'סטר יכול בהחלט להתחיל לחלום בגדול.